Czyszczalnia do zboża, czyszczalnia wstępna – sprawdź technologie ASM

czytaj więcej

Jednymi z największych problemów przy zbieraniu ziaren jest czyszczenie. Na szczęście obecnie istnieją bardzo skuteczne i wydajne rozwiązania. Proponowane przez nas czyszczalnie do zboża spełnią wszelkie wymagania w tym zakresie. To opatentowana technologia o doskonałych parametrach, które przyspieszają pracę w wielu branżach.

Jak działa nasza czyszczalnia do zboża?

Separator dokonuje selekcji surowca na podstawie jego ciężaru właściwego. Aby osiągnąć najwyższą skuteczność, stosuje strumienie powietrza. Czyszczalnia do zboża dzieli w ten sposób ziarna na cztery frakcje: od najlżejszej do najcięższej. Dokładność tego procesu wynosi ok. 3% w zakresie tolerancji ziarna w poszczególnych frakcjach.

Nasiona ciężkie trafiają do 2. i 3. Frakcji. Ziarno drobne do 4, natomiast zanieczyszczenia lekkie do 5 frakcji. Pierwsza jest zarezerwowana dla zanieczyszczeń ciężkich. Mogą to być np. kamienie. Z kolei pyły i kurz zostają odseparowane za pomocą cyklonu.

Dodatkową funkcjonalnością jest obniżanie surowca metodą aerodynamiczną. Nagrzane powietrze we wnętrzu czyszczalni do zboża redukuje wilgotność o około 2% na jednym cyklu. Działa to na podobnej zasadzie jak suszarka do rąk. W efekcie materiał jest lepiej przygotowany do przechowania, a w przypadku konieczności dodatkowego suszenia, skracamy czas tego procesu i obniżamy jego koszt.

Rodzaje surowca selekcjonowane przez czyszczalnię wstępną

Urządzenie jest w stanie wyselekcjonować praktycznie każde ziarno. Dotyczy to zarówno nasion traw oraz zboża, jak i roślin oleistych czy strączkowych. Wszechstronność pozwala zainwestować w tylko jedną maszynę, która zajmie się różnorodnym surowcem.

Warto dodać, że czyszczalnia wstępna poradzi sobie nawet z mocno zabrudzonym materiałem. Odseparowuje zanieczyszczenia zielone, które mają wpływ na zwiększenie wilgotności, co znacząco przyspiesza proces schnięcia.

Tryby pracy czyszczalni do zboża

Pracę maszyny można z łatwością dostosować do własnych potrzeb. Jako czyszczalnia wstępna z wysoką wydajnością potrafi odbierać frakcje skrajne i dzielić surowiec przed magazynowaniem. To pozwala przygotować ziarna w odpowiedni sposób.

Oprócz trybu wstępnego istnieje jeszcze dokładny. Cechuje się on średnią wydajnością. Umożliwia za to usunięcie wszelkich zanieczyszczeń w materiale z frakcji 2-4 i podzielenie go w zależności od przeznaczenia.

Tym, co najbardziej wyróżnia nasze urządzenie, jest tryb kalibracji. Separacja odbywa się na materiale z frakcji 2. oraz 3. z dokładnością do ok. 3%. Dzięki temu czyszczalnia wyodrębnia materiał siewny lub konfekcjonuje ziarno.

Korzyści z inwestycji w czyszczalnie wstępne

Z przeprowadzanych testów wynika, że maszyny służące do czyszczenia zbóż mogą z łatwością poprawić jakość surowca przeznaczonego do suszenia. Poprzez odebranie zanieczyszczeń oraz domieszek zielonych, obniżają wilgotność i pozwalają suszyć jedynie wartościowy surowiec. Przeciętnie wilgotność surowca na jednym cyklu czyszczenia zmniejsza się o ok. 2%. W skrajnych przypadkach, przy mocno zanieczyszczonym surowcu, w wyniku odseparowania zanieczyszczeń zielonych uzyskiwano obniżenie wilgotności nawet do 20%. Efektem tego są wymierne korzyści finansowe. Przy obecnych cenach oleju opałowego, oczyszczanie wstępne przynosi średnio 20 zł oszczędności na tonie pszenicy i ponad 50 zł na tonie kukurydzy.

Z kolei właściwie przeprowadzona separacja pozwala podnieść poziom energii kiełkowania pszenicy (mierzonej po 7 dniach) z 80 do 92%. Siła kiełkowania mierzona po 14 dniach wyniosła w tym przypadku 96%. Pozwala to na uzyskanie w okresie żniw jednolitego łanu. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na wzrost plonów (o 12%). Co więcej, nie ma ryzyka naturalnego zanieczyszczania pola ziarnem, które się obsypało.

Zastosowanie czyszczalni do zboża

Nasze maszyny zostały stworzone z myślą o branży rolniczej. To właśnie tam z powodzeniem zastępują klasyczne rozwiązania. Warto jednak dodać, że czyszczalnia do zboża sprawdzi się równie dobrze w magazynach i tym podobnych miejscach zajmujących się przechowywaniem ziaren, a nawet przemyśle spożywczym. Obniżona wilgotność materiału przyczynia się do jego bezpieczniejszego magazynowania przez długi okres, zaś wysoka skuteczność czyszczenia, pozwala na łatwiejszą obróbkę ziarna w kolejnych procesach technologicznych.